2/19/2018

Lifestyle: Prezenty dla dzieci. Co kupić z okazji chrztu?

Cześć!

Dzieci: temat rzeka. Już kiedyś Wam pisałam – że mimo braku własnego dziecka – to coś niecoś do powiedzenia mam w tym temacie ;) Dobrych parę lat bycia nianią nauczyło mnie wielu rzeczy pod kątem praktyki, kilka redakcji i korekt przy magisterkach i licencjatach z pedagogiki wczesnoszkolnej było z kolei okazją do liźnięcia trochę teorii.


Kolejny rok to kolejne imprezy urodzinowe dzieciaków znajomych. O ile u 4 czy 5-latków problem z wyborem prezentu staje się mniejszy, bo dziecko zaczyna mieć swoje sprecyzowane zainteresowania, to z maluszkami poniżej 2-3 latek zaczyna być problem. Większość ludzi idzie na łatwiznę i kupuje zabawkę. Kolejną w kolekcji. Broń Boże, nie neguję sensu kupowania zabawek jako takiego. Też są potrzebne, ale zarówno pod kątem ich funkcjonalności jak i ilości musza to być mądre i przemyślane wybory. W takim wieku dziecko zazwyczaj ma kilka ulubionych zabawek, a reszta tylko pląta się pod nogami lub kurzy w jakimś kącie.

Uważam, że jednym z fajniejszych prezentów dla maluszka: który w dużej mierze jest jeszcze niczego nie świadomy, lub bardzo szybko zapomina, są takie podarki, które stają się pamiątka na całe życie. Za jakiś czas dziecko podrośnie, i wtedy można mu opowiedzieć: co to za prezent, skąd się wziął. Wtedy ma możliwość szczerego zainteresowania się nim, docenienia.


Jedną z wielu okazji, kiedy zastanawiamy się co kupić maluszkowi jest jego chrzest. Tu chyba zawsze dominowały jakieś pamiątkowe drobiazgi (choć ilu ludzi, tyle pomysłów), ale z roku na rok mamy coraz więcej możliwości do wyboru. Prezent na chrzest może stać się cudowną pamiątką na całe życie, więc warto poświęcić trochę czasu, by wybrać coś naprawdę ciekawego i oryginalnego.

Możemy wybierać pośród różnorodnych, typowo religijnych obrazków lub medalików, jednak osobiście uważam, że zawsze należy wziąć poprawkę na fakt iż gdy dziecko dorośnie: jego wybory religijne mogą być bardzo różne. Wówczas pamiątka w 100 procentach nawiązująca do religii może stać się zbędnym bibelotem, który wyląduje gdzieś w kącie, porzucony i zapomniany.

Dlatego ja stawiam raczej na prezenty, które mimo, że wciąż posiadają pamiątkowy charakter, są bardziej neutralne jeśli chodzi o kwestie wiary i religii. Doskonałym wyborem może być pięknie wykonany, duży album na zdjęcia, w którym rodzice mogą stworzyć kolekcję zdjęć z najwcześniejszych lat życia maluszka. Również aniołki, mimo wszystko wywodzące się z religii, stały się w dzisiejszych czasach raczej neutralnym symbolem stanowiącym alegorię dobra, jako takiego, i nie są już tak ściśle kojarzone z konkretną religią.


Jak to wygląda u Was? Macie jeszcze jakieś pamiątki z okazji chrztu, czy gdzieś się zapodziały przez lata?0 komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję, że ze mną jesteście :*